Fotokite Phi – drak pro 21. století

Pomalu ale jistě nám končí léto a o slovo se brzy začne hlásit podzim. A k podzimu neodmyslitelně patří pouštění draků. Možná se to chystáte také, ať už sami nebo se svými dětmi. Co takhle posunout protentokrát pouštění draka do 21. století? Na jedné z crowdfundingových stránek se objevil velmi zajímavý projekt s názvem Fotokite Phi, jedná se o produkt, který opravdu nejlépe vystihuje podobnost s klasickým papírovým drakem, který všichni ze svého dětství dobře známe. Malá kvadrokoptéra není totiž řízena tak, jak jsme u podobných strojů zvyklí – přes chytrý telefon nebo jiný ovladač (ne snad, že by Fotokite přes zařízení s Androidem ovládat nešlo, jde, ale není to nutné). Stejně tak chybí jakýkoliv autonomní režim. Fotokite Phi je totiž řízen lankem, stejně jako klasický drak.

Fotokite Phi, kvadrokoptéra se zajímavým ovládáním, zdroj: Fotokite Team

Fotokite Phi, kvadrokoptéra se zajímavým ovládáním, zdroj: Fotokite Team

Na jaký typ zákazníků vlastně tento „dráček“ míří? Výrobcům – švýcarskému týmu z Curychu – jde především o ty, kteří chtějí poslat svojí kameru do vzduchu, nechtějí se ale učit složitému ovládání a preferují co největší jednoduchost. Předtím, než se podrobněji podíváme na technické specifikace, je vhodné upřesnit v jaké fázi se projekt nachází. Výrobci v tuto chvíli shání peníze na rozjetí sériové výroby, prototypy i výrobní postupy již existují a lze tedy očekávat, že produkt se s největší pravděpodobností na trhu skutečně objeví.

Fotokite Phi je velmi skladný (lze jej sbalit do praktického tubusu) a velmi snadno se přenáší. Hmotnost kvadrokoptéry je potom 350 g (včetně kamery typu GoPro). Vzlet je tak jednoduchý jak jen může být, prostě jej z ruky vypustíte, žádné čekání na GPS signál, žádná kalibrace a podobně. Okamžitě můžete pouhými pohyby ruky kvadrokoptéru řídit.

Takto snadno Fotokite Phi sbalíte na cestu, zdroj: Fotokite Team

Takto snadno Fotokite Phi sbalíte na cestu, zdroj: Fotokite Team

Jaké jsou tedy technické specifikace? Následující:

  • Motory: 1400 Kv, 6,5 palcové rotory z měkkého plastu
  • Baterie: 11,1 V LiPo (3 články)
  • Rozměry: výška 90 mm, průměr 350 mm, průměr rotoru 170 mm
  • CPU: procesor ARM Cortex
  • Délka vodícího a řídícího drátu: 8 m
  • Rozměry tubusu pro přepravu: 300 mm x 90 mm

Podle specifikace vydrží Fotokite Phi ve vzduchu až 15 min. Jak již bylo v předchozím textu naznačeno, ke kvadrokoptéře je možné připevnit GoPro kameru (3, 3+, 4) nebo jinou, ekvivalentní. Cena je prozatím odhadovaná na 500 dolarů, pokud byste však výrobcům chtěli na crowdfundingový projekt přispět, jistě získáte slevu nebo jiné výhody.

Letos si budeme ještě muset vystačit s papírovými draky a Fotokite Phi si vyzkoušet nestihneme, ale příští podzim… kdo ví.

Jednoduchost především, zdroj: Fotokite Tram

Jednoduchost především, zdroj: Fotokite Tram

 

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>